Καμερούν - Εθνικό Πρωτάθλημα Γυναικών

DateRΟμάδα 1 v Ομάδα 2-
03/17 13:00 - FAP Γιαουντέ Γυναίκες v Overdose Up Station Γυναίκες 41-60
03/22 19:00 - Οβερντόουζ Γιαουντέ Γυναίκες v FAP Γιαουντέ Γυναίκες 62-73
03/22 17:42 - Ας Κιπ Δε Ντριμ Γιαουντέ Γυναίκες v Όνυξ ντε Γιαουντέ Γυναίκες 65-57
03/22 17:00 - AS Keep The Dream Yaounde Women v Onyx Basketball Academy Women 65-57
12/05 07:00 - Onyx Basketball Academy Women v United Ladies DLA Women 59-27
12/04 13:00 - Πανεπιστήμιο Ντουάλα Γυναίκες v Volcanic Warriors Buea Women 88-17
08/02 14:00 - Εκόλ ντε Μπάσκετ v Πανεπιστήμιο Ντουάλα Γυναίκες 13-17
08/02 12:00 - FAP Γιαουντέ Γυναίκες v Οβερντόουζ Γιαουντέ Γυναίκες 54-59
08/01 14:00 - Οβερντόουζ Γιαουντέ Γυναίκες v Πανεπιστήμιο Ντουάλα Γυναίκες 68-62
08/01 12:00 - FAP Γιαουντέ Γυναίκες v Εκόλ ντε Μπάσκετ 65-56
07/31 14:00 - Οβερντόουζ Γιαουντέ Γυναίκες v Εκόλ ντε Μπάσκετ 68-57
07/31 12:00 - Πανεπιστήμιο Ντουάλα Γυναίκες v FAP Γιαουντέ Γυναίκες 59-67
03/15 10:00 - Πανεπιστήμιο Ντουάλα Γυναίκες v Οβερντόουζ Γιαουντέ Γυναίκες 35-72
03/15 08:00 - Εκόλ ντε Μπάσκετ v FAP Γιαουντέ Γυναίκες 47-67
03/14 10:00 - Οβερντόουζ Γιαουντέ Γυναίκες v FAP Γιαουντέ Γυναίκες 63-46
03/14 08:00 - Πανεπιστήμιο Ντουάλα Γυναίκες v Εκόλ ντε Μπάσκετ 57-47
03/13 15:00 - FAP Γιαουντέ Γυναίκες v Πανεπιστήμιο Ντουάλα Γυναίκες 67-54
03/13 13:00 - Οβερντόουζ Γιαουντέ Γυναίκες v Εκόλ ντε Μπάσκετ 81-21
Το Καμερούν είναι η πρωταθλήτρια στο Εθνικό Πρωτάθλημα Γυναικών, κερδίζοντας τον τίτλο της πρωταθλήτριας για πέμπτη συνεχή χρονιά. Η ομάδα κατέκτησε το τρόπαιο μετά τη νίκη της στον τελικό επί της Ακτή Ελεφαντοστού με σκορ 68-62. Η Καμερούν ξεκίνησε δυνατά, κερδίζοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 17-10. Η Ακτή Ελεφαντοστού αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά η Καμερούν διατήρησε το προβάδισμα με 35-30. Η τρίτη περίοδος ήταν αμφίρροπη, με την Ακτή Ελεφαντοστού να μειώνει τη διαφορά στους δύο πόντους, αλλά η Καμερούν προηγήθηκε με 50-46. Στην τέταρτη περίοδο, η Καμερούν αύξησε το προβάδισμά της σε διψήφιο αριθμό και διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος. Η Ασάνα Αμίν έλαμψε για την Καμερούν με 20 πόντους, ενώ η Μάρι Λαουρέντ Κουμό αγωνίστηκε σκληρά και είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ. Η Ράισα Μουανγκό των Ηνωμένων Πολιτειών ήταν η κορυφαία σκόρερ της Ακτής Ελεφαντοστού με 18 πόντους.