Καμερούν - Εθνικό Πρωτάθλημα Γυναικών

Το Καμερούν είναι η πρωταθλήτρια στο Εθνικό Πρωτάθλημα Γυναικών, κερδίζοντας τον τίτλο της πρωταθλήτριας για πέμπτη συνεχή χρονιά. Η ομάδα κατέκτησε το τρόπαιο μετά τη νίκη της στον τελικό επί της Ακτή Ελεφαντοστού με σκορ 68-62. Η Καμερούν ξεκίνησε δυνατά, κερδίζοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 17-10. Η Ακτή Ελεφαντοστού αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο, αλλά η Καμερούν διατήρησε το προβάδισμα με 35-30. Η τρίτη περίοδος ήταν αμφίρροπη, με την Ακτή Ελεφαντοστού να μειώνει τη διαφορά στους δύο πόντους, αλλά η Καμερούν προηγήθηκε με 50-46. Στην τέταρτη περίοδο, η Καμερούν αύξησε το προβάδισμά της σε διψήφιο αριθμό και διατήρησε τον έλεγχο του αγώνα μέχρι το τέλος. Η Ασάνα Αμίν έλαμψε για την Καμερούν με 20 πόντους, ενώ η Μάρι Λαουρέντ Κουμό αγωνίστηκε σκληρά και είχε 15 πόντους και 8 ριμπάουντ. Η Ράισα Μουανγκό των Ηνωμένων Πολιτειών ήταν η κορυφαία σκόρερ της Ακτής Ελεφαντοστού με 18 πόντους.