Κύπελλο Χόπμαν - Μικτά Διπλά

Το Δικαστικό Κύπελλο Χόπμαν (Hopman Cup) ήταν ένα ετήσιο τουρνουά αντισφαίρισης μικτών διπλών που διεξαγόταν στο Περθ της Δυτικής Αυστραλίας. Το τουρνουά διοργανώθηκε για πρώτη φορά το 1989 και το τελευταίο τουρνουά που διοργανώθηκε ήταν το 2019. Το Κύπελλο Χόπμαν χρηματοδοτήθηκε από τον Χάρι Χόπμαν, έναν Αυστραλό πρωταθλητή του τένις. Η διοργάνωση διεξαγόταν κάθε Ιανουάριο, στην αρχή της σεζόν του γκραν σλαμ, και συμμετείχαν σε αυτή οκτώ χώρες. Κάθε χώρα εκπροσωπουνταν από έναν άντρα και μία γυναίκα τενίστα. Οι ομάδες χωρίζονταν σε δύο ομίλους των τεσσάρων ομάδων και οι δύο κορυφαίες ομάδες από κάθε όμιλο προκρίνονταν στα ημιτελικά. Οι νικητές των ημιτελικών προκρίνονταν στον τελικό. Το Κύπελλο Χόπμαν πήρε το όνομά του από τον Χάρι Χόπμαν, ο οποίος ήταν Αυστραλός πρωταθλητής του τένις και καπετάνιος της αυστραλιανής ομάδας του Ντέιβις Καπ. Ο Χόπμαν ήταν ο εγκέφαλος πίσω από την ανάπτυξη του τουρνουά και ήταν διευθυντής του τουρνουά μέχρι το θάνατό του το 1985. Το Κύπελλο Χόπμαν ήταν ένα δημοφιλές τουρνουά στο ημερολόγιο του τένις και το παρακολουθούσαν μεγάλοι αριθμοί θεατών. Ήταν επίσης μια μεγάλη ευκαιρία για τους ανερχόμενους τενίστες να αποκτήσουν εμπειρία αγωνιζόμενοι εναντίον μερικών από τους κορυφαίους παίκτες στον κόσμο.